Zemřel Miroslav Koryčan
publikováno 14. 11. 2016[vc_row][vc_column][vc_column_text]Umělecká komunita ve Středoklukách přišla o další výraznou osobnost. V tomto týdnu nás opustil Miroslav Koryčan, básník, výtvarník a nezaměnitelná postava naší obce. Dílo Korýše (jak mu říkali přátelé) znal ve Středoklukách málokdo. Jeho zjev, excentrické chování, ale také úsměv a přátelská povaha je nezapomenutelná. Dlouholetý strážce ateliéru Aleše Veselého se odebral za svým přítelem, který nás opustil před rokem.
Životopis Miroslava Koryčana (zdroj textu: web IPetrov):
Básník a výtvarník, odedávna přáteli řečený Korýš, se narodil 6. června 1938 v Předmostí. Studoval matematiku na UK v Praze a lingvistiku na UJEP (nyní MU) v Brně. Žije v Praze. Psát začal ve dvaadvaceti letech, pod osobním vlivem Františka Hrubína.
Od roku 1965 byl členem Umělecké besedy (do její likvidace v roce 1970), od téhož roku se věnoval experimentální (konkrétní) poezii — odtud přátelství s Josefem Hiršalem a Jiřím Kolářem. Práce z tohoto období (transformační texty, vizuality, partitury) jsou uloženy v Památníku národního písemnictví v Praze.
Jako výtvarník se věnuje kresbě, malbě a objektům. Vystavoval nejen v Praze, ale také v zahraničí (Amsterdam, Curych, Stuttgard, Oxford, Rio de Janeiro…). Je zastoupen ve sbírkách Národní galerie a PNP.
V popise knihy Středoplk jej popisují takto (zdroj: web IPetrov):
Středoplk — dva tucty nových básní starého lišáka, vlastně Korýše. Toho, který jest, svrchovaný, soběvěrný, svůj. Toho, který básní, aniž by k tomu potřeboval jediné přídavné jméno.
Ač Miroslav Koryčan básnicky tvoří celý svůj život, debutoval až v 62 letech (sic!) sbírkou Vláda slova.
Josef Hiršal, básníkův přítel, o Koryčanových básních napsal, že jsou „vynalézavě rozlehlé i groteskně koncizní“ a že „poskytují čtenáři osvěžující a originální potěšení“.
A Jiří Valoch v doslovu ke Středoplku dodává, že „hra s jazykem bývá vždycky ,hra doopravdy‘; z jazyka samotného se odvíjí celý svět, celý svět se z něj bezprostředně formuje a možná přímo formuluje…“
Do třetice popřejme slova básníkovi samému:
sůl i vůl nadšeni
varem plavou
zatímco já kopu karotku
petržel pohlazuji patou
celer kolenem
a pak prásk!
Jeho dílo si připomeňte například knihou Kormidla (ne)paměti, kterou ZDE zdarma nabízí ke stažení internetový obchod Kosmas.
Bibliografie
2000 Vláda slova , Torst
2003 Pršení (h)lásek v dešti slov , Cherm
2004 Středoplk, Petrov
2005 Zamračená židle, Kalich
2009 Kormidla (ne)paměti, Dybbuk
2010 Dýka z orobince, Dybbuk
2009 Antologie české poezie I. díl (1966-2006), Dybbuk[/vc_column_text][vc_empty_space height=“32px“][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/2″][vc_single_image image=“6976″ border_color=“grey“ img_link_large=““ img_link_target=“_self“ img_size=“large“][vc_column_text]Zdroj: Pískový Úvazní čhd,
http://www.zebry.cz/cmelakasvet.cz/index.php?s=kareninov%C3%A1[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=“1/2″][vc_single_image image=“6975″ border_color=“grey“ img_link_large=““ img_link_target=“_self“ img_size=“large“ alignment=“center“][vc_column_text]Zdroj: IPetrov,
http://www.ipetrov.cz/autor.py/W178[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/1″][vc_single_image image=“6991″ border_color=“grey“ img_link_large=““ img_link_target=“_self“ img_size=“large“][/vc_column][/vc_row]